Obchody 38 rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relacja z obchodów 38 rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

W dniu 19 października w naszym kościele odbyły się uroczyste obchody upamiętniające porwanie i męczeńską śmieć Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Od rana do grobu męczennika bardzo licznie przybywali wierni. Wśród nich wielu świadków życia i przyjaciół księdza Jerzego.

Na zdjęciu hutnicy: Karol Szadurski, Jacek Lipiński, Michał Staniszewski, Waldemar Pernach, Jerzy Watson.

Rano do grobu Męczennika przybył premier Mateusz Morawiecki. Złożył wieniec oraz wygłosił przemówienie, w którym mówił m.in.: „chociaż zabiła go zaciśnięta pięść, to ks. Jerzy pokazał, udowodnił, że ludzi zdobywa się otwartym sercem”.

Wieczorem przed uroczystą Mszą Świętą wieniec na grobie złożyli m.in.: pan Andrzej Dera w imieniu prezydenta, Marlena Maląg Minister rodziny i Polityki społecznej, Adam Niedzielski Minister Zdrowia, Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jarosław Kaczyński Prezes partii Prawo i Sprawiedliwość, Ryszard Terlecki przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, liczne poczty Solidarności z całej polski oraz Przedstawiciele IPN-u.

Następnie o godzinie 18:00 rozpoczęło się nabożeństwo pod przewodnictwem Biskupa Michała Janochy który w słowach kazania rozważał nauki męczennika: „Co dziś nam powiedziałby bł. Ks. Jerzy Popiełuszko? Zapewne powtarzałby, że zło trzeba dobrem zwyciężać, że trzeba rozmawiać ze wszystkimi i miłować swoich nieprzyjaciół”.

Po zakończeniu głównej części uroczystości wierni gromadzili się w kaplicy aby modlić się przy relikwiach sutanny, którą męczennik miał na sobie w momencie śmierci.

Do godzin nocnych przy grobie składano kwiaty i zapalano znicze.

Mateusz Śmidida i Eliza Pardyka