MODLITWY W ROKU 40 ROCZNICY MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI BŁ. KS. J. POPIEŁUSZKI

NOWENNA ZA WSTAWIENNICTWEM BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI W ROKU CZTERDZIESTEJ ROCZNICY JEGO MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI

Dzień pierwszy: droga do Boga

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, urodziłeś się w pobożnej rodzinie. Ojciec Władysław i matka Marianna uczyli cię kochać Boga od pierwszych chwil twojego życia. Uczyli modlitwy i oddania się Panu. Nauczyli kochać Kościół i Mszę św. Od wczesnych lat dzieciństwa codziennie wędrowałeś pięć kilometrów do parafialnego kościoła, aby służyć do Mszy św. jeszcze przed pójściem na lekcje do szkoły. Niezależnie od pory roku i pogody dzień zaczynałeś od służenia Panu Bogu. Wstawiaj się za każdą rodziną chrześcijańską, aby rodzice potrafili przekazywać wiarę swoim dzieciom i dawać im dobry przykład chrześcijańskiego życia.

Z pism bł. Jerzego Popiełuszki: Dokonawszy raz wyboru, całe życie wybierać trzeba. Pośród wszystkich stworzeń Bóg dał tylko człowiekowi własną drogę. Drogę godności i drogę wyboru. Idziemy przez życie własną drogą. Drogą godności i drogą wyboru. Idziemy przez życie samotnie z samym sobą, ale i wspólnie, w ludzkiej gromadzie. Idziemy przez życie z ludzką wolnością i człowieczą małością. Droga prosta to droga, którą ukazał Bóg człowiekowi. I tylko ta droga prowadzi do Prawdy, do szczęścia. Ale na drodze naszego życia ciągle trzeba wybierać. Wybór w dużej mierze zależy od tego, jaki cel w życiu sobie postawimy. Wyboru też dokonuje się w różnych okolicznościach życiowych. Człowiek wybrać musi sam. Bóg szanuje człowieka do tego stopnia, że pozwala siebie odrzucić, byle tylko nie zmniejszyć ludzkiej wolności.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś bł. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje imię i zawsze był blisko każdego człowieka, wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na Drodze Krzyżowej. Uwielbiam Cię i dziękuję Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć go w poczet świętych, a mnie za jego wstawiennictwem udziel łaski …, o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.

Dzień drugi: wiara

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, twoja wiara w Boga nigdy nie wygasła ani się nie zachwiała. Niezależnie od wieku, okoliczności czy wyzwań nigdy nie wyparłeś się wiary ani nie poszedłeś na żadne kompromisy. Prawdy wiary zawsze były dla ciebie wyznacznikiem twojej drogi życia. Wstawiaj się za tymi, którzy doświadczają trudności w wierze, chwieją się lub ulegają wpływom bezbożnego świata. Pomóż im wytrwać na drodze wiary.

Z pism bł. Jerzego Popiełuszki

Od tego, na ile pozostaniemy wierni naszym ideałom, na ile ból innych będzie naszym bólem, na ile radość innych będzie naszą radością, na ile będziemy silni wiarą, nadzieją i miłością, na ile będziemy mieli odwagę do upominania się o deptaną i wymazywaną prawdę – od tego zależy, jak prędko przemoc zadławi się swoją nienawiścią, a my będziemy zdolni znowu odważnie, ale i mądrze sięgnąć po należne nam prawa, po zdeptaną dzisiaj godność, po należną sprawiedliwość. Módlmy się więc, byśmy my sami, a za naszym wzorem i inni, trwali na raz obranej drodze walki o prawdziwą wolność, sprawiedliwość, godność i miłość.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś bł. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje imię i zawsze był blisko każdego człowieka, wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na Drodze Krzyżowej. Uwielbiam Cię i dziękuję Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć go w poczet świętych, a mnie za
jego wstawiennictwem udziel łaski …, o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana
naszego. Amen.
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.

Dzień trzeci: miłość do Kościoła

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, gdy nadszedł czas decyzji, nie wahałeś się, kim chcesz zostać. Zapragnąłeś szczególnej bliskości z Jezusem jako Jego kapłan. Zgłosiłeś się do seminarium duchownego w Warszawie, powierzając się opiece m.in. swojego wielkiego przewodnika, jakiego widziałeś w prymasie Polski Stefanie Wyszyńskim, arcybiskupie warszawskim. Zdecydowałeś się powierzyć swoją formację duchową i ludzką w miejscu, w którym miało się kształtować twoje kapłaństwo, zanurzone w kapłaństwie.
Wstawiaj się za młodymi ludźmi, aby nie lękali się powierzać swojego życia Bogu w kapłaństwie lub w życiu zakonnym.

Z pism bł. Jerzego Popiełuszki

Budować na skale to mieć cierpliwość. Chcielibyśmy, aby prawda natychmiast wyszła na jaw. To, co wielkie, rodzi się w bólu, potrzebuje czasu. Powoli. Tylko diabeł się spieszy. […] Prawda i kłamstwo. Budowanie na skale i na piasku. Kościół buduje na skale, bo buduje na prawdzie. A jak nazwać budowanie, które w ciągu kilkudziesięciu lat tyle razy się zawalało i zaczynać trzeba było od nowa? Mamy ciągle wybierać. Do dyspozycji zostało nam dane tylko jedno życie i w ciągu tego życia wznosimy tylko jedną budowlę. Na czym budujesz? Kościół ma głosić prawdę. Kościół ma być obrońcą uciśnionych. W imię prawdy Kościół nie może patrzeć obojętnie na zło i krzywdę ludzką. A więc modlitwą serdeczną Kościół ogarnia dzisiaj wszystkie bolesne sprawy Ojczyzny. Kościół jest z Narodem, bo przecież Kościół to nic innego, jak Naród zespolony z Jezusem Chrystusem, zespolony ze sobą poprzez miłość, poprzez sprawiedliwość, poprzez wspólne dążenie do wolności, do pełnej suwerenności, do zapewnienia sobie i następnym pokoleniom podstawowych praw ludzkich. Przecież Kościół to nie tylko hierarchia kościelna, ale to cały lud Boży, te milionowe rzesze ludzi, którzy tworzą Kościół w bardzo szerokim pojęciu. I kiedy ludzie cierpią, kiedy ludzie są prześladowani, to i Kościół również odczuwa to na co dzień. Misja Kościoła to bycie z ludźmi na co dzień, uczestniczenie w ich radościach, w ich bólach, cierpieniach.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś bł. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje imię i zawsze był blisko każdego człowieka, wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na Drodze Krzyżowej.
Uwielbiam Cię i dziękuję Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć go w poczet świętych, a mnie za jego wstawiennictwem udziel łaski …, o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.

Dzień czwarty: próba

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, przerwano ci wzrastanie w kapłaństwie Chrystusowym, gdy wcielono cię do wojska. Było to wojsko wrogie wobec Boga i Kościoła. Była to dla ciebie, tak jak dla setek innych kleryków, próba wierności wyznawanym zasadom i próba dla powołania kapłańskiego. Ty zwycięsko przeszedłeś tę próbę. Nie zdjąłeś różańca ani nie zaprzestałeś modlitwy i życia duchowego nawet w komunistycznych koszarach. Wstawiaj się za wszystkimi ludźmi poddawanymi naciskom w celu porzucenia wiary i wartości ewangelicznych.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Aby zachować wiarę, pielęgnować ją w sobie, ukazywać jej wartość innym, czasami potrzebna jest odwaga. Odwaga jest kategorią etyczną dawno znaną i bardzo wysoko cenioną. Co najmniej od czasów Platona zalicza się odwagę do kardynalnych cnót – razem z mądrością, rozwagą i sprawiedliwością.
Odwaga jest postawą często potrzebną, a nawet konieczną, ciągle bowiem człowiek musi walczyć o wartości nadające sens jego życiu. Odwaga to cnota w walce. To warunek podejmowania walki.
Walka o dobro jest obowiązkiem każdego chrześcijanina. Cała postawa Kościoła w walce polega na tym, że walczy o wolność do prawdy. Moralną miarą odwagi jest gotowość ryzykowania osobistymi wartościami i gotowość poświęcenia wartości osobistych w imię dobra innego człowieka, jednostki czy społeczeństwa.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś bł. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje imię i zawsze był blisko każdego człowieka, wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na drodze krzyżowej. Uwielbiam Cię i dziękuję Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask.
W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć go w poczet świętych, a mnie za jego wstawiennictwem udziel łaski …, o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana
naszego. Amen.
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.

Dzień piąty: służba człowiekowi

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, 28 maja 1972 roku przyjąłeś święcenia kapłańskie z rąk już dzisiaj błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Był on dla ciebie wzorem niezłomności kapłańskiej. Potem pełniłeś ofiarnie posługę kapłańską tam, dokąd cię posłano: najpierw w Aninie, potem w Ząbkach. Gdy trafiłeś do parafii na warszawskim Żoliborzu jako rezydent, miałeś już ośmioletnie doświadczenie kapłańskie. Wszędzie, gdzie byłeś, umiałeś nawiązywać serdeczne i trwałe relacje z parafianami. Dostrzegałeś potrzeby każdego pojedynczego człowieka. Umiałeś współczuć biedzie ludzkiej – nie tylko tej materialnej, ale przede wszystkim duchowej. Wstawiaj się za wszystkimi potrzebującymi pomocy, aby mogli znaleźć ludzką życzliwość w kapłanie, w sąsiedzie, przypadkowym przechodniu.

Z pism bł. Jerzego Popiełuszki

Pewne wydarzenia uderzają w nas bardzo mocno, jak chociażby wybór Papieża, jego
niezwykła osobowość i apostolstwo. To jest „znak czasu” dla nas. Znakiem czasu jest również
Msza Święta, ta sama od 2 tysięcy lat. Aby odczytywać znaki czasu, które są dane przez Boga dla świata, dla Narodu czy dla każdego z nas, musimy mieć szeroko otwarte oczy wiary, a nie patrzeć tylko na szatę zewnętrzną. Znakiem czasu, który idzie za człowiekiem poprzez pokolenia od jego stworzenia, jest
miłosierdzie Boże, Boża miłość do człowieka, o której tak wiele mówi Chrystus na kartach Ewangelii.
Jeśli Bóg przyjmie nas do swojego królestwa pomimo naszych grzechów, małości i pychy, to czyni to dzięki swojej miłości, swojemu miłosierdziu. I ten znak miłosierdzia Bożego w naszym codziennym życiu ma być właściwie odczytany i mamy na niego odpowiadać miłością i miłosierdziem do Boga w drugim człowieku, bo i my sami jesteśmy znakami dla drugich, znakami ustawionymi na drodze tych dni.
Niezwykle poważną sprawą jest nasz stosunek do ludzi potrzebujących pomocy. Tylko ludzie uczuleni na potrzeby innych zasługują na szczęście wieczne, bo Chrystus powiedział, że błogosławieni są miłosierni. Ludzi nieobojętnych na ludzkie troski i potrzeby Chrystus wymienia w opisie Sądu Ostatecznego. Szczęśliwą wieczność budujemy przez wypełnianie naszych obowiązków codziennych, nieraz niepozornych i drobnych.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś bł. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje imię i zawsze był blisko każdego człowieka, wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na Drodze Krzyżowej.
Uwielbiam Cię i dziękuję Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć go w poczet świętych, a mnie za jego wstawiennictwem udziel łaski …, o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.

Dzień szósty: obrona życia

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, w swoim kapłaństwie mocno angażowałeś się w niesienie pomocy każdemu człowiekowi. Szczególnie troszczyłeś się, aby pomagać rodzinom, matkom, dzieciom. Chciałeś chronić każde życie. Dawałeś nadzieję matkom i ojcom, przerażonym w chwili pojawienia się nowego życia. Uczyłeś prostej prawdy, że każde życie jest darem Bożym i nie może być powodem lęku, lecz radości. Organizowałeś pomoc materialną, aby przełamać obawy przed przyjęciem dziecka. Wstawiaj się za wszystkimi, którzy lękają się przyjąć życie rozwijające się pod sercami matek. Przemieniaj serca ojców, aby nie bali się podjąć roli opiekunów i obrońców rodzin.

Z pism bł. Jerzego Popiełuszki

Życie dziecka zaczyna się pod sercem matki. To matka ponosi najwięcej trudu, aby dziecko na świat wydać, a potem rodzice, by dziecko wychować. W procesie wychowania bierze również udział szkoła i całe społeczeństwo. W pracy swej jednak szkoła powinna być zależna od rodziców. Szkoła nie może niszczyć w dziecięcych duszach tych wartości, które wszczepiła rodzina. Pomimo upaństwowienia szkoły, ma ona służyć rodzinie i Narodowi, bo Naród żyje w rodzinach. Szkoła musi być narodowa. Musi dawać dzieciom i młodzieży miłość Ojczyzny i kultury rodzimej. Szkoła musi się liczyć z Narodem, z jego wymaganiami, kulturą, obyczajowością i religią. Obowiązek dbania o taką właśnie szkołę, o właściwe wychowanie,
spoczywa na państwie, nauczycielach i rodzicach.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś bł. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje imię i zawsze był blisko każdego człowieka, wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na Drodze Krzyżowej.
Uwielbiam Cię i dziękuję Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć go w poczet świętych, a mnie za jego wstawiennictwem udziel łaski …, o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.

Dzień siódmy: praca

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, osobiście zetknąłeś się z ciężką pracą człowieka. Zawsze szanowałeś każdy trud, nie określałeś wartości osoby według wykonywanego zawodu. Potrafiłeś widzieć brata w każdym człowieku. Upominałeś się o godność pracownika i o jego prawa. Uczyłeś, że każda praca może stanowić drogę uszlachetniania się człowieka. Wskazywałeś na konieczność powiązania wykonywanej pracy z wartościami moralnymi, etyką i miłością bliźniego. Aby pomóc duchowo ludziom pracy, zorganizowałeś dla nich coroczną pielgrzymkę na Jasną Górę. Wstawiaj się za wszystkimi, dla których praca jest ciężarem, a obowiązki ich przytłaczają. Daj im nadzieję i pomóż odkrywać wartość i sens pracy.

Z pism bł. Jerzego Popiełuszki

Praca, szczególnie praca ciężka, kształtuje miłość i sprawiedliwość społeczną. Ale tylko wtedy, gdy pracą rządzi właściwy ład moralny. Jeśli w pracy brak ładu moralnego, na miejsce sprawiedliwości wkrada się krzywda, a na miejsce miłości – nienawiść. Dlatego też wielką krzywdę ludziom pracy i całemu społeczeństwu czynią ci, którzy przez ostatnie dziesiątki lat burzyli i nadal burzą ład moralny.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś bł. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje imię i zawsze był blisko każdego człowieka, wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na Drodze Krzyżowej.
Uwielbiam Cię i dziękuję Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć go w poczet świętych, a mnie za jego wstawiennictwem udziel łaski …, o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.

Dzień ósmy: solidarność

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, uczyłeś, że potrzeba solidarności między ludźmi, że jedni drugim mają pomagać nieść brzemię życia. Okazywałeś swoją solidarność z więzionymi, wyrzucanymi z pracy, pozbawianymi praw. Nikogo nie potępiałeś, lecz potrafiłeś dostrzegać brata w każdym człowieku. Do każdego wychodziłeś z życzliwością i pokorą. Wstawiaj się za nami, gdy trudno nam wyciągnąć rękę, współdziałać, zrozumieć innych. Pomóż nam, abyśmy byli solidarni nie tylko w chwilach dramatycznych wyzwań, ale i w zwykłej codzienności.

Z pism bł. Jerzego Popiełuszki

Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze. To nadzieja milionów Polaków. Nadzieja tym silniejsza, im bardziej jest zespolona ze źródłem wszelkiej nadziei: z Bogiem. Solidarność, jak mówił Ojciec Święty [Jan Paweł II], to imię jedności i wspólnoty. To głęboka treść, jaką zadali sobie Polacy lat osiemdziesiątych. To wołanie wielkim głosem o
poszanowanie drugiego człowieka i jego problemów. To braterska troska o wszystkich, którzy są szykanowani i dyskryminowani za nasze wspólne przekonania. To obowiązek likwidowania zła i mechanizmów jego działania. To ukazywanie młodzieży wielu przemilczanych spraw historycznych naszej Ojczyzny. Solidarność to wreszcie stała troska o dom ojczysty, to zachowanie wolności wewnętrznej nawet w warunkach zewnętrznego zniewolenia. Pokonanie w sobie lęku, który kurczy gardło. To zachowanie swojej godności dziecka Bożego i odważne przyznawanie się do tego, o słuszności czego jesteśmy przekonani i co nosimy w naszych sercach.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś bł. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje imię i zawsze był blisko każdego człowieka, wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na Drodze Krzyżowej.
Uwielbiam Cię i dziękuję Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć go w poczet świętych, a mnie za jego wstawiennictwem udziel łaski …, o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.

Dzień dziewiąty: męczeństwo

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, dobrze wiedziałeś, że grozi ci wielkie niebezpieczeństwo. Mówiłeś jednak: „Jestem gotowy na wszystko”. Nie przerwałeś swojej posługi ludziom, którzy ci ufali. Nie porzuciłeś ich, choć mogłeś wyjechać za granicę i ocalić życie. Zostałeś do końca wierny Bogu, Kościołowi i ludowi Bożemu. Wstawiaj się za nami w chwilach próby, przy podejmowaniu życiowych decyzji, w
chwilach kryzysu i pokusy. Daj nam wytrwać przy Bogu i w wiernym wypełnianiu obowiązków swojego stanu. Pomóż nam w ufnym przyjęciu woli Bożej.

Z pism bł. Jerzego Popiełuszki

Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Zachować godność człowieka to pozostać wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Pozostać sobą – żyć w prawdzie – to jest minimum, aby nie zamazać w sobie obrazu dziecka Bożego. Nie wystarczy urodzić się człowiekiem. Trzeba jeszcze być człowiekiem. W każdym człowieku jest ślad Boga. Zobacz, bracie, czy nie zamazałeś go w sobie zbyt
mocno. Bez względu na to, jaki pełnisz zawód, jesteś człowiekiem. Aż człowiekiem. Chcemy […] podkreślić, że wszystko ma swój sens w krzyżu. Wszystko to, co jest bólem, cierpieniem, udręką fizyczną czy duchową, to wszystko, co my potocznie nazywamy krzyżem naszego życia, krzyżem naszego Narodu, nabiera najwyższej wartości przez połączenie z krzyżem Chrystusa. Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu.

Litania do bł. Jerzego Popiełuszki (umieszczona na końcu zbioru)

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki

Boże, Źródło wszelkiego dobra, dziękuję Ci, że w swojej miłości obdarzyłeś bł. Jerzego Popiełuszkę godnością kapłaństwa. Posłałeś go, aby gorliwie głosił Twoje słowo, szafował świętymi sakramentami, mężnie działał w Twoje imię i zawsze był blisko każdego człowieka, wzywając do przebaczenia, jedności i pokoju. Ty obdarzyłeś go łaską męczeństwa, przez co upodobnił się do Chrystusa na Drodze Krzyżowej. Uwielbiam Cię i dziękuję Ci, Panie, za ten wielki dar dla Kościoła, szczególnie za to, że uczyniłeś go pośrednikiem w rozdawnictwie łask. W swoim nieskończonym miłosierdziu racz zaliczyć go w poczet świętych, a mnie za jego wstawiennictwem udziel łaski …, o którą z ufnością Ciebie proszę. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.

Zakończenie: zwyciężać zło dobrem

Święty Paweł Apostoł pisał do Rzymian o zasadach życia chrześcijańskiego i polecał im: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło zwyciężaj dobrem” (Rz 12, 21). To wskazanie Apostoła Narodów doskonale realizował i głosił bł. Jerzy Popiełuszko. Żył w otoczeniu wrogim Bogu i Kościołowi, doświadczał wielu prześladowań i szykan, ale nigdy nie zwątpił w sens kierowania się zawsze logiką dobra i miłości Boga i bliźniego. Próbujmy i my naśladować św. Pawła i bł. Jerzego Popiełuszkę w tym trwaniu w
miłości do Boga i bliźniego.

Z pism bł. Jerzego Popiełuszki

Zwyciężać zło dobrem – to zachować wierność prawdzie. Prawda jest bardzo delikatną właściwością naszego rozumu. Dążenie do prawdy wszczepił w człowieka sam Bóg, stąd w człowieku jest naturalne dążenie do prawdy i niechęć do kłamstwa. Prawda, podobnie jak sprawiedliwość, łączy się z miłością, a miłość kosztuje. Prawdziwa miłość jest ofiarna, stąd i prawda musi kosztować. Prawda zawsze ludzi jednoczy i zespala. Wielkość prawdy przeraża i demaskuje kłamstwa ludzi małych, zalęknionych. Od wieków trwa nieprzerwanie walka z prawdą. Prawda jest jednak nieśmiertelna, a kłamstwo ginie szybką śmiercią. Stąd też, jak powiedział zmarły Prymas Wyszyński: „Ludzi mówiących w prawdzie nie trzeba wielu. Chrystus wybrał niewielu do głoszenia prawdy. Tylko słów kłamstwa musi być dużo, bo kłamstwo jest detaliczne i sklepikarskie, zmienia się jak towar na półkach. Musi być ciągle nowe, musi mieć wiele sług, którzy wedle programu nauczą się go na dziś, na jutro, na miesiąc. Potem znowu będzie szkolenie na gwałt w innym kłamstwie […]”. Musimy się nauczyć odróżniać kłamstwo od prawdy. Nie jest to łatwe w czasach, w których żyjemy. Nie jest to łatwe w czasach, o których powiedział współczesny poeta, że
„nigdy jeszcze tak okrutnie nie chłostano grzbietów naszych batem kłamstwa i obłudy”. […] Obowiązek chrześcijanina to stać przy prawdzie, choćby miała ona wiele kosztować. Bo za prawdę się płaci, tylko plewy nic nie kosztują. Za pszeniczne ziarno prawdy trzeba czasami zapłacić. Módlmy się, by nasze życie codzienne było przepojone prawdą.

Błogosławiony Jerzy Popiełuszko, módl się za nami.
Amen.

MODLITWA O WOLNOŚĆ OD LĘKU I NIENAWIŚCI

W 40 ROCZNICĘ ŚMIERCI BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA JERZEGO POPIEŁUSZKI

Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko w ciemnych czasach komunizmu i stanu wojennego był gorliwym świadkiem Ewangelii. Ujmował się za prześladowanymi, odważnie głosił prawdę, uwalniał ludzkie serca od nienawiści i lęku, wprowadzał pokój i jedność, przywracał nadzieję i wskrzeszał wiarę. Jego działalność i męczeństwo uwieńczone beatyfikacją przyczyniło się do przemiany w życiu bardzo wielu osób w Polsce i poza jej granicami. Do grobu kapłana do dziś przybyły blisko 23 miliony ludzi, a do jego warszawskiego sanktuarium wciąż przesyłane są liczne świadectwa łask, z których wiele dotyczy uzdrowienia relacji międzyludzkich, uwolnienia z nałogów, z lęku i nienawiści.

Dzisiejszy czas przynosi niepokoje, lęki, podziały społeczne, nienawiść, pogłębiający się kryzys prawdy i wolności. Na świcie trwają wojny, liczba ubogich rośnie a ludzie odzierani są z godności.

Warszawskie Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki jest powiernikiem kultu i pamięci o nim. Jest tu wiele śladów jego życia i posługi kapłańskiej, znajduje się tu jego grób, muzeum, w gablotach wystawione są przedmioty związane z męczeństwem, w dawnym mieszkaniu duszpasterza znajduje się archiwum dokumentujące jego życie i kult. Wciąż jest tu wielu świadków wydarzeń sprzed 40 lat, w tym przyjaciół i współpracowników kapłana, którzy pamiętają cud uwalniania z lęku i nienawiści, triumfu prawdy na kłamstwem i dobra nad złem.

Sanktuarium w roku 40 rocznicy męczeństwa kapłana, zaprasza do podjęcia szczególnej modlitwy o wewnętrzną i społeczną przemianę. Będziemy prosić Boga za wstawiennictwem męczennika o uwolnienie od nienawiści, lęku, niepokoju, żądzy i chęci odwetu, o zwycięstwo prawdy nad kłamstwem i dobra nad złem w życiu osobistym i społecznym.

Modlitwa trwać będzie 37 tygodni, tyle ile lat żył ksiądz Popiełuszko. Rozpocznie się 28 lutego, w rocznicę pierwszej, odprawionej przez niego Mszy za Ojczyznę. Zakończy się w listopadzie, w miesiącu rocznicy pogrzebu. W tym czasie będziemy modlić się za jego wstawiennictwem i rozważać jego naukę.

W tym czasie zapraszamy do:

– codziennej modlitwy za wstawiennictwem błogosławionego (tekst modlitwy posiadający imprimatur Kurii Warszawskiej zamieszczony jest poniżej, można go również pobrać w formie PDF)

– odmówienia raz w tygodniu koronki do Miłosierdzia Bożego i litanii do błogosławionego (tekst litanii zamieszczony jest poniżej i dostępny do pobrania w formie PDF)

– przeczytania i przemyślenia raz w tygodniu fragmentu nauczania księdza Jerzego Popiełuszki (teksty rozważań na każdy tydzień dostępne są do pobrania poniżej w formie PDF)

– wyrzeczenia się złych słów, ocen, obmowy, agresji wobec bliźnich i siebie samego co najmniej jeden dzień w tygodniu

– podjęcia uczynku miłosierdzia względem bliźnich będących w materialnej lub duchowej potrzebie

Modlitwa za wstawiennictwem Błogosławionego, różaniec oraz litania przez cały ten czas codziennie o 21:00 będą odmawiane przy grobie męczennika przez wiernych (zapraszamy do uczestnictwa bezpośrednio lub w łączności duchowej). Modlitwa będzie odmawiana także podczas każdej Mszy za Ojczyznę odprawianej w Kościele Świętego Stanisława Kostki w ostatnie niedziele miesiąca oraz każdego 19 dnia miesiąca podczas Mszy Świętej o godzinie 18:00.

Zapraszamy parafie, wspólnoty religijne i indywidualnych wiernych z Polski i z zagranicy o przyłączanie się do modlitwy o wolność. Prosimy o poinformowanie Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki o tym, że podążają Państwo wspólnie z nami tą drogą. Informacje i świadectwa można przesłać na adres: muzeum@muzeumkspopieluszki.pl

Modlitwa o wolność od lęku i nienawiści za wstawiennictwem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w roku 40. rocznicy jego męczeńskiej śmierci.

Panie Jezu Chryste, Ty powołałeś błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę do gorliwego głoszenia Ewangelii miłości, prawdy i prawdziwej wolności, zwyciężania zła dobrem, do obrony bliźnich przed krzywdą i nienawiścią, do leczenia ran złamanych serc. Za Jego wstawiennictwem proszę Cię o przemianę mojego serca, myśli, uczuć i woli, abym w swoim życiu zło dobrem zwyciężał. Pomóż mi uwolnić się od pychy, chciwości, gniewu, kłamstwa i egoizmu. Spraw, bym żył w prawdzie i wolności, a przez swoją wewnętrzną przemianę przyczyniał się do odrodzenia wiary w mojej rodzinie, wspólnocie, Ojczyźnie i na całym świecie. Proszę Cię, Boże o łaskę kanonizacji błogosławionego Jerzego Popiełuszki, aby dla całego świata stawał się wzorem wierności Chrystusowi, Kościołowi i bliźnim.

Litania do błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.

Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.

Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże, zmiłuj się nad nami
Duchu Święty, Boże, zmiłuj się nad nami
Święta Trójco, Jedyny Boże, zmiłuj się nad nami

Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami
Błogosławiony Jerzy, Męczenniku, módl się za nami
Odważny wyznawco Chrystusa, módl się za nami
Wierny Świadku Ewangelii, módl się za nami
Zapatrzony w krzyż Zbawiciela, módl się za nami
Czcicielu Maryi Niepokalanej, módl się za nami
Oddany od dzieciństwa Bogu, módl się za nami
Wychowany w pobożnej rodzinie,
Gorliwy w służbie ołtarza,
Pragnący naśladować Świętych,
Wierny głosowi powołania,
Apostole godności człowieka,
Obrońco nienarodzonych,
Miłosierny dla cierpiących,
Wrażliwy na los pokrzywdzonych,
Dobry pasterzu ludzi pracy,
Uczący zło dobrem zwyciężać,
Wzywający do męstwa i solidarności,
Broniący wartości ewangelicznych,
Przestrzegający przed chęcią odwetu,

Wzywający do trwania w nadziei,
Niesprawiedliwie oskarżany,
Okrutnie umęczony, módl się za nami,

Kapłanie wierny aż do końca,
Męczenniku prawdy i wolności,
Orędowniku spraw Kościoła i narodu,

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami

P: Głosiłem Twoją sprawiedliwość w wielkim zgromadzeniu.
W: I nie powściągałem ust moich, o czym Ty wiesz, Panie.

Módlmy się: Wszechmogący, wieczny Boże, Ty w swojej Opatrzności uczyniłeś błogosławionego Jerzego prezbitera niezłomnym świadkiem Ewangelii miłości, wejrzyj na jego męczeńską śmierć w obronie wiary oraz godności człowieka i za jego przyczyną spraw, byśmy żyli w prawdziwej wolności i zło dobrem zwyciężali.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Fragmenty rozważań wypowiedzi Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki do osobistej lub wspólnotowej refleksji