OGÓLNOPOLSKA DROGA KRZYŻOWA ŚWIATA PRACY

W piątek, 23 marca ulicami Warszawy przejdzie droga krzyżowa z udziałem robotników, pracowników różnych zawodów oraz przedstawicieli Solidarności z całej Polski.

[:pl] 

Nabożeństwo gromadzące corocznie około tysiąca osób, zostanie poprzedzone Mszą Świętą, która rozpocznie się o godzinie 17:00 w Kościele Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Po niej przed kościołem ustawią się poczty sztandarowe środowisk zawodowych oraz służb mundurowych. Procesji wiernych będzie przewodził krzyż, który na początku w specjalnym geście zostanie położony na grobie Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, legendarnego patrona ludzi pracy. Modlącym się wiernym towarzyszyć będzie orkiestra przybyła z jednego z zakładów ze Śląska, która będzie intonowała pieśni pasyjne. Procesja drogi krzyżowej przejdzie ulicami warszawskiego Żoliborza. Jej uczestnicy będą kontemplowali kolejne stacje męki pańskiej, do których rozważania napisali przedstawiciele świata pracy. Hasłem tegorocznej Drogi Krzyżowej są słowa: „Chrystus solidarny z ludźmi pracy”. Jej uczestnicy będą się Modlić o Boże błogosławieństwo dla polskiego świata pracy oraz o rychłą kanonizację Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki.

„Polski świat pracy ma swoje wyraźne, aktualne troski i potrzeby” – mówi duszpasterz Ludzi Pracy Archidiecezji Warszawskiej, ks. Kanonik Michał Kotowski – „będziemy się modlić o to, żeby było jak najmniej bezrobocia, o uczciwość pracowników i pracodawców. O to, żeby w pracy realizowała się godność człowieka, żeby praca zmieniała Polskę i uświęcała ludzi.”

Po zakończeniu nabożeństwa dla przyjezdnych z całej Polski przewidziany jest poczęstunek przygotowany w wojskowych kuchniach polowych.

Drogi Krzyżowe Świata Ludzi Pracy zostały zainicjowane siedemnaście lat temu przez ówczesnego proboszcza parafii świętego Stanisława Kostki, księdza Zygmunta Malackiego, kolegi kursowego z seminarium i przyjaciela księdza Jerzego Popiełuszki.[:]