Wspomnienie Świętego Stanisława Kostki – patrona naszej parafii

[:pl]18 września obchodzimy wspomnienie Świętego Stanisława Kostki – czyli patrona naszej parafii oraz patrona polskiej młodzieży.

Św. Stanisław Kostka, urodził się 28 grudnia 1550 roku na Mazowszu jako syn kasztelana zakroczymskiego. W wieku 14 lat wstąpił do szkoły jezuickiej w Wiedniu. W grudniu 1565 roku Stanisław zachorował oraz został cudownie uzdrowiony, co przypisał Matce Bożej. Stanisław chciał wstąpić do zgromadzenia jezuitów, na co nie godzili się jego rodzice. W sierpniu 1567 roku uciekł z Wiednia i pieszo, w przebraniu przebył ponad 600 km, dotarł do Dyllingi w Bawarii i zgłosił się do św. Piotra Kanizjusza. Ten wysłał go do Rzymu, gdzie został przyjęty do nowicjatu Jezuitów. W wieku 18 lat złożył śluby zakonne. Zmarł w sierpniu 1568 roku, przepowiedziawszy swoją śmierć.

Stanisław został beatyfikowany w 1670 roku oraz kanonizowany w 1726 roku przez papieża Benedykta XIII.

Św. Stanisław jest patronem Polski  i Litwy, archidiecezji łódzkiej i warszawskiej, diecezji chełmińskiej i płockiej, Gniezna, Lublina, Lwowa, Poznania, Warszawy; studentów, nowicjuszy jezuickich oraz polskiej młodzieży. W ikonografii św. Stanisław Kostka przedstawiany jest w stroju jezuity. Jego atrybutami są: anioł podający mu Komunię, Dziecię Jezus na ręku, krucyfiks, laska pielgrzymia, lilia, Madonna, różaniec.

Z okazji odpustu parafialnego, o godzinie 18:00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, której przewodniczył będzie ksiądz biskup Rafał Markowski. W trakcie mszy świętej udzieli on młodzieży sakramentu bierzmowania.[:]