Mobilna Klinika im. księdza Popiełuszki w Iraku

Mobilna-klinika-w-Dohuku_01

Caritas Polska razem z Wyższą Szkołą im. Św. Elżbiety z Bratysławy współfinansuje zakup leków dla uchodźców, w tym w dużej mierze chrześcijan, które będą dystrybuowane przez powstającą Mobilną Klinikę im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

W Iraku po tym jak Państwo Islamskie opanowało jedną trzecią kraju, ponad milion ludzi uciekło przed nieuniknioną śmiercią. Większość schroniła się na terytorium irackiego Kurdystanu – autonomicznego regionu, który w zeszłym roku powstrzymał inwazję ISIS na swoje terytorium. Uchodźcy znajdują się w dwóch miejscach – w Erbilu oraz Dohuku. Do tego ostatniego dotrze pomoc polska w postaci leków dla chorych pacjentów, w tym na choroby przewlekłe.

W Dohuku uchodźcy są rozrzuceni po różnych miejscach, w wioskach, obozach, prowizorycznych schronieniach, a zmieniająca się sytuacja na froncie doprowadza do kolejnych masowych ruchów ludności. Dlatego też mobilna jednostka jest najbardziej trafionym i potrzebnym rozwiązaniem – mówi Przemysław Ulman, który jest pracownikiem Szkoły na miejscu.

Mobilna-klinika-w-Dohuku_02

W karetce, która docierać będzie do potrzebujących będzie dwóch lekarzy oraz specjaliści, w tym ginekolog-urolog. Ta specjalność jest bardzo potrzebna, by leczyć kobiety, którym udało się uciec z niewoli islamistów. Klinika będzie wyposażona w najbardziej potrzebne leki.

5 USD kosztuje miesięczne leczenie osoby chorej, 20 USD kosztuje wsparcie przewlekle chorych. W liście leków jaką otrzymaliśmy znajdują się między m.in. leki: przeciwbólowe, przeciwcukrzycowe, przeciw-histaminowe, antybakteryjne, przeciwzapalne, wzmacniające mięśnie, na serce, na żołądek, witaminy, przeciwastmatyczne, przeciwepileptyczne, podstawowe wyposażenie chirurgiczne, przeciwpasożytnicze i inne.

Szkoła Św. Elżbiety przewiduje, że miesięcznie wesprze około 1200 pacjentów.

Marta Titaniec – Caritas Polska